• London Fleet
 • İki Eğitim Birden: Koçvari Yöneticilik / Yöneticiler için Etkin Filo Yönetimi
 • Yeni Filoder üyeleri..
 • İyi bir filo yöneticisi şirkete maliyet avantajı sağlar..
 • Hizmetix Dergisi “FİLODER Başkanı Özel Röportajı” Mart 2014
 • TR’deki Yabancı Çalışanlarınızın Ehliyetleri ile Araç Kullanmaları..
 • Artık filo otomobillerine de zorunlu!
 • FLEETEUROPE 2013 ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU..
 • Trafik Cezaları Zamlandı; En ağırı bu ceza: 3.741TL
 • Sürücüler için yollara mesaj ve tweet atma durakları kuruldu..
 • London Fleet
 • İki Eğitim Birden: Koçvari Yöneticilik / Yöneticiler için Etkin Filo Yönetimi
 • Yeni Filoder üyeleri..
 • İyi bir filo yöneticisi şirkete maliyet avantajı sağlar..
 • Hizmetix Dergisi “FİLODER Başkanı Özel Röportajı” Mart 2014
 • TR’deki Yabancı Çalışanlarınızın Ehliyetleri ile Araç Kullanmaları..
 • Artık filo otomobillerine de zorunlu!
 • FLEETEUROPE 2013 ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU..
 • Trafik Cezaları Zamlandı; En ağırı bu ceza: 3.741TL
 • Sürücüler için yollara mesaj ve tweet atma durakları kuruldu..
 • İki Eğitim Birden: Koçvari Yöneticilik / Yöneticiler için Etkin Filo Yönetimi
 • Üye Olun
 • Üyelerimiz
 • Filo Mükemmellik Ödülleri
 • Filo Yönetimi Seminerleri
 • Filo Yönetimi Eğitimleri
 • İki Eğitim Birden: Koçvari Yöneticilik / Yöneticiler için Etkin Filo Yönetimi
 • Üye Olun
 • Üyelerimiz
 • Filo Mükemmellik Ödülleri
 • Filo Yönetimi Seminerleri
 • Filo Yönetimi Eğitimleri

Hizmetix Dergisi “FİLODER Başkanı Özel Röportajı” Mart 2014

FİLODER’den şirketlere ve filo yöneticilerine uzman desteği

13.03.2IMG_2280 (1024x681)014 Hizmetix.com.tr

FİLODER Genel Başkanı Dilek Sultan AYAN dernek çalışmaları ve kuruluş amacı hakkında bilgiler verdi.

FİLODER ne zaman kuruldu, derneğinizin kuruluş amacı nedir?

FİLODER “Filo Otomotiv Kullanıcı ve Yöneticileri Derneği”, araç kullanıcısı şirketlerin filo yöneticilerini ve filodan sorumlu yöneticilerini tek bir çatı altında toplayarak, firmaların araç filosuna yönelik operasyonel ve kanuni tüm sorunlarına, kamusal alanda ve özel sektör nezdinde etkili çözümler üretebilmek adına 31 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul’da faaliyetlerine resmi olarak başladı. Kurumsal değil, bireysel üyelik kabul eden derneğimizin kurucuları ve üyeleri arasında bir çok uluslararası ve yerel filo kullanan şirketlerin, üst düzey filo yöneticileri ve uzmanları yer alıyor.

FİLODER’in kuruluş amacı, çok önemli bir meslek olan ve bizce henüz tam olarak gerekliliği ve önemi anlaşılmamış olan “Filo Yöneticiliği” mesleğinin, belirli standartlarla yapılmasını sağlamak, sektöre hazır uzmanlar yetiştirmek, mevcut filo yöneticilerine mesleki eğitimler verilmesini sağlamak. Filo sektörü Türkiye’nin en hızlı gelişen ve gelişmeye devam eden sektörlerinden biri olmasına rağmen, sektör yöneticilerinin vizyonlarını geliştirecek, filo sorunlarına kalıcı çözümler sağlayabilecek doğru ve güncel bilgiye ulaşabilmek maalesef hiç de kolay değil. Hatta bu tarz bir bilgi kaynağının olmadığını üzülerek belirtebiliriz. 

Oysa tedarikçiler dışında; hizmet veya mal alan müşteri kitlesi şirketlerin haklı beklentilerini, iyileştirilmesini talep ettikleri hizmet noktalarını, neyi, neden tercih edeceklerini kendi ağızlarından dile getirmeleri ve bu bilgileri anketlerle kamuoyu ile paylaşmak, böylece belirli standartları oluşturmaya düzenli şekilde katkı sağlamak Filoder’in diğer hedefleri içerisinde.

Filoder’ in sektöre hangi noktalarda faydası olacak?

Türkiye’de şirketlerin üzerine kayıtlı otomotiv sayısı 2 milyon seviyelerinde. Bu rakam içerisinden firmaların kiralık olarak kullandıkları araç sayısı ise 150 bin civarında. Biz, FİLODER olarak 2 milyona yakın araç yönetimini üstlenen irili ufaklı bu şirketlere ve filo yöneticilerine, uzman destekler sağlayacağız. Sektörde hizmet alan taraf olan filo müşterilerinin beklentilerini tedarikçilere, devletin ilgili mercilerine, yetkili yerel yönetimlere ve hatta üreticilere kadar taşımak, çözüm aramak, iyileştirmeler yapılmasını sağlamak filo kullanıcısı şirketlere sağlayacağımız en önemli desteğimiz.

Aslında bir ürün veya hizmetin iyileşthizmetixirilmesi denince akla ‘kötüden iyiye fikrinin’ gelmesi de her zaman çok doğru değil. İyi olan bir ürün veya hizmetin her zaman daha iyi için geliştirilmesi zamana ve tüketicilere daha iyiyi sunma çabaları zaten her başarılı markanın izlediği yol. FİLODER olarak, bu süreçlerin daha hızlı ve müşterinin öncelikli beklentisine göre şekillendirilmesini sağlamak genel mottomuz olarak düşünülebilir.Üyelerimiz arasında bilgi ve tecrübelerin paylaşılması, çok pahalı sonuçlarla elde edilen deneyimlere kolayca sahip olabilmek çok önem taşıyor. Derneğimiz bünyesindeki bilgi paylaşımları ile sektörde dolaşan şehir efsanelerinin aydınlanacağından da hiç şüphemiz yok.

Filo Uzmanlığı – Yöneticiliği mesleği bir zamanlar IK departmanlarının geçtiği süreçlerden geçiyor. Ama farkındalık arttıkça bu mesleğin önemi de anlaşılmaya başlandı. Yine de nafile, çünkü hazır iş gücü bulmak başka bir sorun. İşte bu noktada sektörün en büyük ihtiyacı olan tam donanımlı Filo Yöneticileri yetiştirilmesine katkı sağlayacağız. Böylece hem yeni mezun otomotiv okumuş gençlere, hem de şirketlere katkı sağlayacak, sektörümüzün hızla aydınlanmasını, gelişmesini sağlayacağız.

Şirketler filo kiralaması yaparken nelere dikkat ediyor?

Şirketler özellikle kiralama yapacakları firmanın referanslarına dikkat ederek işe başlıyor. İlk bakışta her müşteri fiyat odaklı yaklaşıyor gibi görünse de genelde müşteriler, seçimlerini yaparken markaya duyulan güven, fiyat içerik ilişkisi, müşterinin özellikle istediği marka model araçların temin süresindeki hız ve sözleşme şartlarındaki satış sonrası süreçlere dikkat ederek karar veriyorlar.

Sadece aylık kira rakamının uygunluğu bir şirketin filosunu kiralayacağı rent a car şirketini belirlemesinde tek etken midir?

Ne yazık ki bu konuda genel tecrübelerimize bakarak bazen evet diye cevap vermek zorundayız. Bazen diyoruz çünkü ‘bazen’ satın alma bölümüne bir tasarruf kotası veriliyor ve satın alma birimi o an günü kurtarmak adına tasarruf ettiğine inandığı filo kiralama aylık bedeline odaklanıyor. Sonuçsa doğru fiyat yanlış seçim olarak noktalanıyor ve kiralama süresi sonunda birde bakılıyor ki tasarruf edildiğine inanılan rakamdan çok daha fazlası kiralama süreci içinde ödenmiş. Bu konuda kiralama şirketlerine de hak vermek gerekiyor. Müşteri bu bilinç düzeyinde yaklaşıp, günü kurtarmaya yönelik politika uygulayınca bazı kiralama şirketleri gerçekte verilemeyecek, bir işletmenin var olma sebebi olan ‘kar etme’ amacına aykırı fiyatlarla müşteriyi mutlu etmeye çalışıyorlar. Bu da bir pazarlama sonuçta. Fakat sonuç her iki taraf içinde iyi noktalanmıyor.

Türkiye’de uzun dönem rentacar sektörü sürekli büyürken, rentacar şirketleri tarafından sunulan hizmetler de aynı oranda gelişip, büyüyor mu?

Sektör büyüyor ve büyümeye devam ediyor, edecek. Öncü birçok kiralama şirketi sektöre hizmet verirken daha iyiyi sunmak adına maliyetlerini düşürecek yeni yöntemler, hizmet kalitelerini arttıracak yeni çalışmalar yapıyor. Ama burada bilinci getirecek olan yine müşteriler olacak. Önemli olan istediğini bilen ve hatta daha da önemlisi ihtiyacı olanı istemeyi bilen müşteriler yaratmak. Bugün kiralama sektöründen birçok firma çıkış anketi veya müşteri memnuniyeti anketi yaptırıyor. Üstelik çok yüksek bütçeler ayrılarak yapılan çalışmalar bunlar. Bazen gerçeği çok yansıtamayabiliyor bu anketler. Neden mi gerçeği yansıtamıyor diyoruz? Çünkü anket sorularına çoğu müşteri eksik veya önemsemeden cevap veriyor. Bu noktada da büyük açık var. Doğru müşteri geri bildirimlerini bulmak, almak, yakalamak ve dönüştürmek işin zor ve önemli kısmı. Bu bilgide kesinlik olursa bu bilgiye kesin olarak sahip olan şirket tüm sektörün önüne geçer.

36 Ayın sonunda sözleşme yenileme dönemi geldiğinde neden firmalar aynı kiralama şirketi ile bir 36 ay daha devam etmiyorlar?

Bu çok önemli bir soru. Cevabını da çok seveceksiniz. Çünkü baştan yanlış başlayan ve eksik yönetilen bir tedarikçi müşteri ilişkisi oluyor. Bazen müşteri bazense kiralama şirketi artık birlikte çalışmak istemiyor. Her işletme kar ederek hizmet verebilir ve böyle olursa hizmet kalitesi artar. Ancak doğru hizmeti alabilmek için müşterilerinde kendi sorumluluklarını ve kiralama şirketinin sorumluluklarını iyi anlaması ve birliktelik içinde uygulaması gerekir. Her an söylediğimiz gibi ‘Eğitim Şart.’

Kaynak:

http://www.hizmetix.com.tr/NewsDetail.Asp?NewsID=3505&Title=FİLODER’den-şirketlere-ve-filo-yöneticilerine-uzman-desteği-Hizmet


Share
2910 Kez Görüntülendi.
© 2013 FİLODER Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. ~ Kurumsal Yazılım
FİLODER: Her markadan binlerce araç yöneten “Filo Uzmanlarının” buluşma noktası